İnşaat Malzemeleri Sanayi Temmuz Ayı Endeksi Değerlendirmesi

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi temmuz ayında gerileme göstermiştir. Faaliyetlerde, temmuz ayındaki uzun tatiller ve çalışma gün sayısının azalması olumsuz etki yaratmıştır. Tam açılmaya rağmen salgında yaşanan dördüncü dalga ise güven ve beklentilerde sınırlı da olsa düşüşlere yol açmıştır. Faaliyet, güven ve beklentiler birlikte düşüş göstermiştir.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi temmuz ayında 0,90 puan düşmüştür. Bileşik Endeks 78,14 puana inmiştir. Bileşik Endeks kademeli artışa ara vermiştir.

Temmuz ayında faaliyetler uzun tatiller nedeniyle önemli ölçüde düşüş göstermiştir. Özellikle iç satışlar ve üretim gerileme göstermiştir. İhracat da uzun süre sonra gerilemiştir. Temmuz ayında iç ve dış satışlardaki düşüşler ile cirolar da gerilemiştir.

Güven Endeksi temmuz ayında sınırlı ölçüde gerilemiştir. Tam açılmaya rağmen salgındaki dördüncü dalga güveni olumsuz etkilemiştir. Güven Endeksi halen kırılgandır.

Beklenti Endeksi yeni yıldaki kesintisiz artışına temmuz ayında ara vermiştir. Salgındaki dördüncü dalga ile alınan yurtiçi ve yurtdışı siparişlerdeki durağanlaşma beklentileri olumsuz etkilemiştir.

Tam açılma etkisi ve yüksek mevsimin sürüyor olması nedeniyle önümüzdeki aylarda Bileşik Endeks’in yeniden artışa geçmesi beklenmektedir. Artışı sadece salgında kuvvetli yeni bir dalga durdurabilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Makaleler

Okumalısınız